Rus Saunası

arlino sauna imalati foto galeri 02 - Rus Saunası

Rus banyosu olarak da bilinir, genellikle Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Rus saunasının klasik Fin saunasına göre en büyük farkı oldukça geniş alanlara kurulması ve sıcaklık değerinin çok daha yüksek olmasıdır.

Normal bir saunada kabin içerisindeki sıcaklık 75 C° ile 85 C° arasındadır. Rus saunasında ise sıcaklık 100C°  ile 110C° arasındadır. Böyle saunalarda kullanılan malzemelerde yüksek sıcaklığa uygun ve dayanıklı olmalıdır. Rus saunası imalatı özel malzeme seçimi ve özel bir çalışma gerektirir. Tavan klasik sauna gibi imal edilr fakat bu tip saunalarda oda hacmi büyük olduğundan dolayı yükseklik standart dışı olarak daha fazladır, bu şekilde mekansal bir bütünlük sağlanır.

Rus Saunasında yan duvarlar ise kütük profiller kullanılarak özel olarak imal edilir. Kullanılan kütük profiller mekanda ahşap bir odanın ötesinde bir kütük ev ortamı meydana getirir. Ayrıca yüksek Rus saunası sıcaklığına karşı oldukça dayanıklıdırlar.

Rusya ve Ukrayna’da Rus saunası kullanımı sırasında aynı zamanda yıkanma devam eder. Bu sebapten ötürü rus saunalarında ahşap zemin ızgarası genellikle kullanılmaz veya suya dayanıklı şekilde özel olarak imal edilir.

Ayrıca sauna ısıtıcısı arkasındaki duvar daha geniş bir şekilde patlatma taş veya gelaneksel kırmızı tuğla kullanılarak imal edilmektedir, sauna ışıklandırma sistemi ortama uygun bir şekilde tasarlanır ve uygulanır.

Rus saunası nedir?

Rus saunası olarak bilinen ve klasik saunadan farklılıklar gesteren sauna banyosuna verilen isimdir. Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde çok yagın olarak kullanılan bu sauna günlük hayatın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu ülkelerde yaşayan halk arasında buhar banyosu veya sadece banyo olarak dile getirilmektedir.Tarihsel gelişimi süresince halk arasında sınıf farkı gözetmeksizin kullanılmıştır. Rus saunası bu ülkelerde sadece banyo yapmak amacı ile değil ayrıca birtakım toplantılar,dini seremoniler ve hastalıklara şifa bulmak amacı ile de kullanılmaktadır.

Rus saunasının özellikleri?

 • Genel olarak en büyük fark uygulanan sıcaklığın yüksek olmasıdır. Genel olarak 100 C° ve üzeri sıcaklık uygulanır. Bu klasik saunaya uygulanan sıcaklıktan daha fazladır ve alışkın olamayan kişiler için oldukça bunaltıcıdır.
 • Sıcaklığın yüksek olmasına karşılık olarak nem oranı oldukça düşüktür. Normal bir sauna odasında %15 ila %20 olan nem oranı bu tip saunalarda %5 lere kadar düşebilir.
 • Diğer bir fark ise tavan yüksekliğidir, Rus saunası daha büyük alanlara kurulduğu için mekan yüksekliği normalden yüksek olarak ,imal edilir.
 • Kullanılan birçok ahşap malzeme yüksek sıcaklığa uzun süre dayanacak ve yıllarca deforme olmayacak özellikte şeçilir. Özel ahşap paneller,daha kalın taşıyıcılar daha çok taş kullanımı ve özel havalandırma bunlardan bazılarıdır.

Venik nedir ne işe yarar?

venik arlino rus saunas%C4%B1 - Rus SaunasıVenik Rus saunası için vezgeçilmez aksesuarlardan biriidir. Slav dillerinde süpürge anlamına gelmektedir. Rus saunasında ise ağaç dallarından veya yapraklarından yapılan süpürge anmındadır. Vucuda hafifçe vurularak kullanılmaktadır.

Rus saunasında venik kullanılarak vücuda masaj vapılır. Venik ile vurulan vücudun kan dolaşımı ve metabolizma faliyetleri artar ve en önemlisi canlılık kazandırır. Yaprakların kendine özgü kukusu ise vücudunuz siner ve duş alana dek kalır.

Venik için özellikle huş ağacı yaprakları veya ince meşe dalları kulanılır. Rus sauna kültüründe yaygın olarak kullanılır. Venik ile vücuda yapılan bu masaj ayrıca vücudda oluşaan zararlı organizmalarıda yok eder ve oluşmasını engeller.

 

 

Rus saunaları nasıl kullanılır?

 • Rus saunasına girmeden önce diğer tüm saunalarda olduğu gibi, alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Kalp rahatsızlıkları ve solunum zorluğu olanlar doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Sauna kullanımı sonrasında soğuk su ile duş alınabilir, kar çeşmesi kullanabilir veya şok duş ile vücudunuza zindelik kazandırabilirsiniz.
 • Rus saunasında uzun süre durmaktan veya aşırı hareket etmekten kaçının.
 • Sauna odasına girmeden önce soğuk içecekler yerine sıcak içecekler tüketilmelidir. Sauna kullanımı sonrasında ise önce duş alınmalı sonrasında ise vücudun eksilen sıvı ihtiyacının karşılamak için bol bol su tüketilmelidir.
 • Sonrasında ise uzanarak dinlenilmesi tavsiye edilmektedir.

Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde sauna kullanımı nasıldır?

rus saunas%C4%B1 arlino - Rus Saunası

Rusya’da özel olarak üretilmiş bir mobil sauna görünmektedir.

 • Rusya’da ve Ukrayna’da tıpkı İskandinav ülkeleri Finlandiya,İsveç ve Norveç gibi sauna kullanımı gerek tarihin ve kültürün gerekse de toplumsal yaşamın tamamlayıcı bir sembolü haline gelmiştir.
 • Sosyal hayatta toplu halde kullanılan birçok sauna olmasına karşın ev ve yazlıklarında da kişiye özel kullanım için saunalar yapılmıştır.
 • Bu ülkelerde soğuk ve sert iklimden dolayı, sauna kullanımı son oldukça popülerdir. Ruslar değişik bögelerde sauna ihtiyacını karşılabilmek adına bir traktör ile taşınabilen mobil saunalar dahi yapmışlardır.
 • Ruslar sauna kullanımı sonrasında evlerinin önündeki temiz karların üzerine kendilerinin bırakarak vücut ısılarını düşürürler ve zindelik kazanırlar. Bu bir anlamda sauna sonrasında şok duş yapmak veya kar çeşmesinden kar alıp vücuda sürmek ile aynı amaca hizmet eder.
 • Bu kültürlerde sauna sadece sağlık ve zindelik kazanılmak için girilen bir oda değil, aynı zamanda toplantıların yapıldığı ve aile bireylerinin birlikte zaman geçirdiği en önemli ulusal genleneklerinden biridir.