Klasik Sauna

arlino sauna imalati foto galeri 01 - Klasik Sauna

Klasik sauna genellikle Fin saunası olarak bilinir. Dünya genelinde uygulanan en yaygın sauna sistemidir. Klasik sauna imalatında duvar ve tavan kaplamalarında genellikle yüksek ısıya dayanıklı Finlandiya ahşapları kullanılır fakat tercih edilmesi durumunda akdeniz çamı lambiri, abachi lambiri, Kanada sediri veya Finlandiya ladini gibi ahşap çeşitleride kullanılabilmektedir.

Oturma ve yaslanma panellerinde ise Afrika kökenli abachi ağacı standart olarak kullanılır. Isı geçirme özelliği oldukça düşük olan bu ağaç sauna ahşapları içinde en yaygın olarak kullanılan ahşaptır. Tercih edilmesi durumunda akdeniz çamı latalarda oturma ve yaslanma panellerinde kullanılabilmektedir.

Oturma ve yaslanma kısımlarında kullanılan abachi ağacı yumuşak bir yapıda olduğu için zeminde ayak ile yapılan baskılar sonucu kolayca zedelenebilir ve deforme olabilir.

Sauna uygulamalarında standart olarak tüm zemin ızgaraları özel olarak akdeniz çamı cinsi lata kullanılarak imal edilmektedir. Gerek sertlik oranının yüksek olması gereksede dayanıklı ve sağlam yapısından dolayı zemin ızgaralarında kullanıma son derece uygundur.

Geleneksel Finlandiya saunasında odunlu sauna sobaları ve elektrikli standart ısıtıcılar kullanılmaktadır. Ülkemizde yapılan sauna uygulamalarında neredeyse tüm sauna kabinleri elektrikli sauna sobası kullanılarak ısıtılmaktadır.